Turistické zajímavosti a tipy na výlety do okolí Ješetic

 

Herbenova vila v Hostišově, kde letní měsíce trávil známý spisovatel a novinář Jan Herben. Vila je dílem jednoho z nejvýznamnějších českých architektů, Jana Kotěry.

 

Chráněná krajinná oblast Blaník - CHKO Blaník je plošně nejmenší CHKO (40 km2) v České republice a správa CHKO Blaník má sídlo v Louňovicích pod Blaníkem. Jednou ze základních hodnot chráněného území je pestrá mozaika lesních celků, polí, luk, menších rybníků s vhodně začleněnou zástavbou obcí a s četnými historickými památkami. V útrobách bájné hory Velkého Blaníku (639 m n.m.) přebývají podle starých legend blaničtí rytíři, kteří vystoupí z hory, vedeni patronem Země české sv. Václavem, na pomoc českému národu, až mu bude nejhůře.

 

Procházka k poutní kapli sv. Vojtěcha - cestou si můžete prohlédnout barokní sousoší Kalvárie u osady Amerika.

 

Kopie jeruzalémského Božího hrobu - kopie budovy Božího hrobu je z roku 1685 a nalézá se na bývalém františkánském hřbitově ve Voticích.

 

Kostel sv. Václava - původně gotický kostel ve Voticích byl v roce 1731 barokně přestavěn a v letech 2000-2001 zrekonstruován. Před kostelem si můžete prohlédnout sousoší sv. Václav s blanickými rytíři od sochaře Čeňka Vosmíka.

 

Kostel svatého Václava v Libouni - tuto dominantu Libouně a zároveň kulturní památku tvoří románská rotunda z poloviny 13. století. Do patra věže vede z jihu kamenné schodiště a na stěnách jsou z části odkryté původní fresky. U kostela si můžete prohlédnout sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1728.
Přírodní památka V olších - nachází se nedaleko Záhoří u Miličína. Lokalita představuje jedno z nejvýznamnějších nalezišť bledule jarní ve středočeském regionu.

 

Kouty- nevelké ruiny tvrze, umístěné na ostrůvku na okraji stejnojmenné obce, nedaleko od Votic. První držitelé tvrze byli z rodu vladyků z Němčic a Sedlce. Po nich ji vlastnil Jarohněv Vejhál z Křečovic. Zůstali po něm čtyři synové, z nichž správu rodového sídla převzal opět Jarohněv.
V roce 1606 koupila tvrz Kunka Talmberkova z Říčan, čímž došlo ke spojení Koutů se Smilkovským panstvím.

 

Ochrana fauny České Republiky - občanské sdružení se sídlem ve Voticích, které se od roku 1998 zabývá ochranou životního prostředí a terénní ochranou volně žijících živočichů. Velký důraz klade na ekologickou výchovu dětí a veřejnosti formou exkurzí ve Stanici pro zraněné živočichy, přednášek a spolupráce s médii. Kontakt - Zámecká ulice, tel.: 603 259 902, e-mail: info@ochranafauny.cz, www.ochranafauny.cz

 

Podblanické zemědělské muzeum Votice - součástí expozice dokumentující dávný vesnický život jsou historické zemědělské stroje a zařízení z Votic a okolí. Kontakt: Starozámecká restaurace, Kaplířovo nám. 18, 259 17  Votice, tel.: 605 265 287, e-mail: sevcikvaclav@seznam.cz, www.sweb.cz/sevcikvaclav

 

Prčice je kolébkou slavného českého šlechtického rodu Vítkovců. Páni z Rožmberka, z Hradce, z Landštejna a z Ústí uznávali jako svého prapředka Vítka z Prčice (1169-94), jehož erb - pětilistá růže, je vůbec prvním známým českým šlechtickým rodovým erbem.

 

Přírodní park Džbány-Žebrák - přírodní park má tvar protáhlého trojúhelníka, který vymezuje krajinu přibližně mezi Voticemi, Jankovem a Líšnem (zabírá plochu 53 km2). Posláním přírodního parku je "ochrana fenoménu malebné krajiny se soustředěnými estetickými, přírodními a kulturně historickými hodnotami. Charakter krajiny připomíná podhorskou oblast s velkými lesními komplexy, které doplňují rozsáhlé louky s bohatými prameništi a remízky. Vyskytuje se zde celá řada zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Velmi významné jsou kaskády rybníků, a to zejména na Jankovsku a Olbramovicku, kde se intenzivně chovají ušlechtilé ryby.

 

Přírodní památka Roudný - nachází se zhruba 4 km od obce Zvěstov. Lokalitu tvoří výsypka hlušiny při těžbě a zpracování zlatonosné rudy bývalého zlatodolu Roudný. Písčitá hlušina vznikla drcením zlatonosných křemenců a z ní pak bylo loužením v kyanidu sodném získáváno zlato. Zlatonosná ruda se zde těžila již ve 13. století a největšího rozmachu dosáhla anglická společnost, která v letech 1909-30 vytěžila 5770 kg ryzího zlata. Těžba zlata byla definitivně ukončena koncem padesátých let. Důlní budovy byly nejdříve upraveny jako škola v přírodě, nyní slouží Ústavu sociální péče hl. m. Prahy pro mentálně postižené děti a mládež.
Přírodním parkem Roudný Vás provede naučná stezka začínající u budovy ústavu sociální péče.

 

Přírodní rezervace Podhrázský rybník - nachází se nedaleko Tomic u Olbramovic, tato přírodní rezervace a ornitologická lokalita je důležitou zastávkou tažného vodního a bahenního ptactva.

 

Smilkov-ve 14. století stávala ve Smilkově tvrz. Její zdivo snad na konci 17. století Talmberkové využili při stavbě dvoukřídlého barokního zámku. Ten byl později několikrát přestavěn, koncem 18. století vznikla kolem zámku hodnotná barokní zahrada. Dnešní podobu dala zámku ne příliš šťastná neogotická přestavba v 19. století.
Poté, co se v držení Smilkova vystřídala řada šlechtických rodů (Voračičtí z Paběnic, Metternichové, Bissingenové, Beřkovští ze Šebířova a další) jej roku 1930 koupil pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se zámek stal předmětem dosud neukončených dlouholetých soudních sporů. Neujasněné majetkové vztahy samozřejmě objektu neprospívají a zámecká budova i cenný park jsou dnes ve velmi neutěšeném stavu.

 

 

Villa Vallila v Červeném Újezdě- první historické zprávy o Újezdě máme z 2. pol. 14. stol, kdy se tu roku 1365 připomíná farní kostel sv. Matouše. V roce 1902 zde Adéla Heintschlová vystavěla jednopatrovou vilu ve švýcarském slohu, na které jsou umístěny dva reliéfy od sochaře Františka Bílka. Jeden z nich představuje, jak čas rychle ubíhá a druhý naznačuje, že čas způsobuje vrásky. V současnosti je z vily komunitní dům občanského sdružení VILLA VALLILA.

 

Výlety okolím Jankova - začátek naučných stezek je na jankovském náměstí, kde je umístěn informační panel s podrobnými informacemi a přehlednou mapou. Naučná stezka "Po stopách bitvy u Jankova" vás seznámí s velkou bitvou evropské historie, v níž se 6. března 1645 utkala vojska císařská a švédská. Bitva skončila porážkou císařských a je dnes považována za nejkrvavější bitvu třicetileté války na našem území. Naučná stezka má celkem 3 zastavení a délku 1.645 metrů. Naučná stezka "Okolo rybníků k vyhlídkovému altánu" Vás zavede na okraj Přírodního parku Džbány-Žebrák, kde se nachází soustava jankovských rybníků s bohatým výskytem chráněné fauny a flóry. Dále se zde seznámíte s jankovským rodákem a významným rybníkářem Josefem Šustou a s historií a proměnou místní kulturní krajiny. Naučná stezka má rovněž 3 zastavení a délku 1.100 metrů.

 

Zřícenina hradu Borotín (zvaného též Starý zámek) – hrad byl založen v 1. polovině 14. století na skalním ostrohu nad potokem Tismenicí. Tento strážní hrad byl postaven na již zmíněné staré zemské stezce. Dnešní zřícenina hradu je volně přístupná. Najdete zde pamětní desku, která připomíná návštěvu Karla Hynka Máchy.

 

Zámek Vrchotovy Janovice - původně kamenná gotická tvrz pánů z Janovic, chráněná vodním příkopem, se postupně proměnila v renesanční zámek, který se stal v 17. a 18. století hlavním sídlem votické větve hrabat z Vrtby. K poslední velké přestavbě došlo v polovině 19. století, kdy nabyl zámek své současné, novogotické podoby. Zámek je součástí Národního muzea a můžete si zde prohlédnout následující stálé expozice: "Společnost v Čechách 19. století", která Vám přiblíží život v Čechách v tomto období, "Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice", kde se setkáte s rodinou posledních soukromých majitelů a především s osobností Sidonie Nádherné, a také expozici "České zvonařství", která Vás seznámí s historií zvonařského řemesla v českých zemích. Návštěvu můžete zakončit procházkou v letitém krajinářském parku kolem zámku.
Návštěvní hodiny:
duben a říjen: so a ne 9-12, 13-17 hod.
květen - září: út-ne 9-12, 13-17
tel.: 317 835 181
e-mail: vrchotovy.janovice@nm.cz

 

Zvěřinec (zřícenina hradu na území obce Jesenice) – najdete zde zbytky převážně dřevěného hradu ze 13. stol., již od 15. stol. zpustlého. Je zde umístěna pamětní deska K. H. Máchy, který sem chodíval v letech 1820 – 1829 z nedalekých Měšetic.

 

Židovský hřbitov ve Voticích - byl založený před rokem 1538, nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1716. Můžete si zde prohlédnout stálou expozici "Židé a židovské památky na Voticku". Kontakt: Vápenná ulice, tel.: 317 814 292 - správce židovského hřbitova.

 

 Bližší informace o dalších historických, kulturních a přírodních zajímavostech jednotlivých obcí mikroregionu získáte v Informačním centru města Votice a Mikroregionu Džbány.

 

Zdroj: www.mikroregiondzbany.cz,  www.certovo-bremeno.cz